Ako je na tom herný biznis na Slovensku?

Zaujímavý článok o herných vývojároch u nás, na Slovensku, už len ten ročný obrat 33 melónov eur znie zaujímavo…

Aj keď o tom možno neviete, tvorba hier na Slovensku začala už 80. rokoch. Na profesionálnu úroveň sa dostala v 90. rokoch a dnes už aj naši vývojári posúvajú hranice herného média. Až doteraz sa ale nikto nevenoval presnému skúmaniu stavu herného biznisu u nás, čo teraz zmenila Slovenská asociácia herných vývojárov (SGDA) a vydala svoju vôbec prvú správu o stave herného priemyslu na Slovensku.

Na Slovensku sa podľa nej venuje tvorbe počítačových a digitálnych hier 28 spoločností a tímov rôznej veľkosti. Najväčšia spoločnosť pritom zamestnáva 200 profesionálov, pričom celkovo u nás herný priemysel zamestnáva 541 ľudí, z čoho pätinu tvoria ženy a 8% sú cudzinci. Viac ako 60% všetkých tímov pôsobí na západnom Slovensku, takmer tretina na východnom a na strednom 3%.

Ako je na tom herný biznis na Slovensku?

Celosvetovo bolo doteraz slovenskými tímami vydaných 415 hier pre rôzne platformy. Ako ukazuje infografika, najviac ich bolo vytvorených pre PC/Steam, pričom nasledujú mobilné platformy a 11% z projektov vzniklo dokonca pre stále relatívne mladú vetvu virtuálnej reality. Až 71% projektov u nás vzniká bez akejkoľvek podpory vydavateľa. Odhaduje sa, že tento rok obrat z predaja počítačových a digitálnych hier vytvorených slovenskými tvorcami prekročí sumu 33 miliónov eur. Herný trh tak stále rastie a prináša nové príležitosti, čo môže tento rok pomôcť na Slovensku vytvoriť 80 pracovných miest.

Niekoľko ďalších detailných štatistík o stave herného priemyslu na Slovensku vám ponúknu infografiky nižšie.

Ako je na tom herný biznis na Slovensku?

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: